تصاویری از امام زاده سیدمحمد جغتای ابان 92
سیمای جغتای {جُغَه تای. یعنی تیرانداز} www.joghatay1414.ir
معرفی تصویری طبیعت وشهر جغتای. هرکه را مهر وطن در دل نباشد کافر است معنی حب الوطن فرموده پیغمبراست !

بسم الله

این امام زاده در ارتفاعات جنوبی شهر جغتای در گوشه ای از دژ نظامی باستانی قارلی قلعه*(قلعه قارزی) قرار گرفته است .

*-با مداقه ای که بنده درباره اسم این دژقدیمی انجام دادم به این نتیجه رسیدم که واژه قارزی تحریف شده قارلی (برفی) قلعه میباشد بدین خاطر که تاریخ نگاران فارسی زبان یا مترجمین فارسی زبان بخاطر اشتباه فردی یا بدخطی متون تاریخی ترکی این کلمه را قارزی پنداشته اند و نام قلعه را قارزی ترجمه یا ثبت  کرده اند در حالیکه قارلی بوده است .چرا ؟ بچند احتمال : زیرا اولین نقطه مسکونی منطقه بوده که شاهد بارش برف بوده یا بدین خاطر که در سایه دیوار بلند قلعه تا مدت مدیدی بعد از بهار برف باقی می مانده یا اینکه در قسمتی از قلعه انباری بوده که برفها را ذخیره میکردند تا هم آب شرب قلعه را تامین کند  و هم یخاب برای استفاده در تابستان داشته باشند لذا بدین دلایل در طول زمانه به قارلی قلعه یعنی دژبرفدار یا برفی شهره گشته است . .نکته دیگر آنکه درزبان  ترکی ابتدا صفت میاید وانگه اسم (ابتدا مضاف الیه سپس مضاف برخلاف فارسی که ابتدا مضاف میاید و انگاه مضاف الیه )یعنی وقتی میگوییم قلعه قارزی از نظر دستوری زبان ترکی غلط است باید بگوییم قارزی قلعه !بنابراین ترکیب قلعه قارزی براساس دستور زبان فارسی ساخته شده که نشان میدهد این ترکیب توسط فارس زبانان رایج شده است نه ترک زبان !لذا باحتمال فراوان اصل ترکیب در گویش ترکی قارلی قلعه بوده است کما اینکه کسی نمیداند واژه قارزی در ترکی چه معنایی دارد شاید یک زمانی داشته ولی همکنون مهجور شده است .والله اعلمنظرات شما عزیزان:

اکبر رحیم جغتائی
ساعت12:34---21 آبان 1392
سلام دوست عزیز : با عرض تسلیت ایام محرم به استحضار می رساند :

بطور کلی نامگذاری ها در گذشته بر چند نوع صورت می گرفته است. یک نوع ان توسط عوام ( مردم) بوده که اماکنی را به خاطر یک صفت خاص و یا ویژگی منحصر به فردش و . . . نامگذاری می نمودند مثلا در محدوده جغتای مانند – علقه بند – گودان – تیت له دره – دولن – قارانقه دره و . . . که این نوع نامگذاری برای افراد و اشخاص هم معمول بوده است و برای بعضی اسم مستعاری می گذارند و نوع دیگر نامگذاری توسط سلاطین و حاکمان و علما و . . . انجام می شده مانند شهرها و ابادی هائی که توسط آنها درست می شده واسامی انواع مدارس – حسینیه ها – باغها و . . . از این قبیلند .و طرق دیگی هم وجود دارد که مجال ان در این جا نیست .

نکته آخر اینکه اگر من و شما هم بودیم قلعه نظامی مستحکمی را با دلایلی که اورده بودید قارلی قلعه نامگذاری نمی کردیم .

ناگفته نماند که بنده هنوز در تشابه نام روستای قارزی( جوین) و قارزی( جغتای) به جائی نرسیده ام و اساسا روستائی بنام قارزی در محل باغات جغتای برای بنده اثبات نشده و در اسم جغتای بعنوان نام رسمی این منطقه مسکونی پافشاری می کنم و دلایلی دارم که استدلالهائی مانند جغ آتی و غیره را رد می کند .کوتاه سخن اینکه جغ در فرهنگ معین (در پهلوی باستانی چوبی است سیاه رنگ شبیه آبنوس ) و واژه( اتی) کلمه ترکی است حالا چه کسی واژه پهلوی باستانی را با واژه ترکی ترکیب نموده و ان را( جغ اتی) و نهایتا (جغتای) کرده و با این معنی که چوبها و الوارهای گان قیمت ابنوس را از بالای قلعه قارزی !! پرت می کردند خدا می داند . باشد تا در موعد خودش موضوع فوق بررسی شود .


پاسخ:علیکم السلام و رحمه الله وبرکاته خداوند نیز عزاداری تمام محبان را بپذیرد دوست ارجمندم همانطور که خود حضرتعالی اشاره کرده اید این نام با این فرضی که بنده پنداشته ام بنظر میاید از سوی عوام پس از ایجاد این دژ نظامی به آن داده شده است نه توسط بنیانگزارآن - من هم نگفته ام موسسان این قلعه نه روستا چون روستا بنابرتعاریف .محلی است که در آن کشاورزی صورت میگیرد ولی این محل یک پادگان نظامی بوده و روستا اطلاق نمیگردد لازم بذکر است روستای قارزی که الحال در جوین است و لنگه دیگرش درشهرستان خوشاب گرچه در ظاهر ممکن است الان مربوط به هم نباشند ولی در ازمنه قدیم که کوچ نشینی باب بوده ممکن است این چند نقطه مورد استفاده یک ایل خاص بوده یا مانند جبله نو و شهرک زمندیان براثر انشعاب حاصل شده باشد چنانکه در چند قرن بعد محققی مانند جناب عالی سخت منکر رابطه بین جبله کوهستانی با جبله نو دشت نشین باشد! ثانیا اگر به نام محلی این روستا هاتاملی بفرمایید می بینید کلمه کرجی است که ممکن است ابتدا گرجی بوده که نشانگر اهلیت گرجستانی این ایل بوده که بمرور زمان به گرزی تغییر آوا داده و سپس توسط اعراب قرزی شده و سپس توسط دری نویسان قارزی خوانده و ضبط شده است کما اینکه هذا را عرب چنین نویسد و فارس چنین خواند هاذا ! و کم سوادان فارسی آن را هاذا مینویسند!!! -و اما راجع به کلمه جغ آتی ملاحظه فرمایید همانانی که واژه تلفن همراه را ساختند ممکن است اجدادشان کلمه جغ اتی را ساخته باشند ! باشدکه تلفن واژه ای است فرانسوی و همراه کلمه ای است فارسی ولی میبینید چند سالی است باهم ازدواج کرده اند و تلفن همراه را بوجود آورده اند ! در ثانی در هر کلمه ای که غ و ق باشد نشان ماهیت ترک یا عرب آن واژه است و معادل غ در پهلوی حرف گ میباشد لذا واژ جغ که معادل پهلوی آن میشود یوگ علاوه بر معنی درخت آبنوس معنی یوغ میدهد که همگان میداند این هم چوبی است ستبر و محکم که ممکن است ابتدا از آبنوس ساخته شده ولی چون به فرهنگهای دیگر راه یافته از درخت دیگری ساخته شده ولی باز هم به نام ورژن اولیه جغ خوانده میشده کما اینکه وقتی در ایران خودمان اولین بار مایع ظرفشویی با نام ریکا(جوان خوشکل واژ گیلکی است ) معرفی شد یا پودر لباسشویی با نام برف معرفی شد بعدا از سوی عوام به هر پودر و هر مایع ظرفشویی ریکا,برف ,و تاید میگفتند یا اسپری حشره کش را پیف پاف مینامند حال باشد که اول چی بود بعدا چی شد! ختم کلام اینکه تمام این مطالب فرضیه است و جز توسط خدا یا اوتاد قابل تاییدو اثبات نیست!!!


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

درباره وبلاگ

باعرض خوشامد به شما عزيزان این وبلاگ بنا بران دارد که تصویری مثبت و منطقی و از شهر وطبيعت جغتای برای مشتاقان و خاطرخواهان ارائه نماید براي ارسال نظرات و درخواستهاي خود با ايميل sijoghatay@chmail.ir در ارتباط باشيد اگر عكسي از قديم نديمها داريد با گوشي با رزولوشن 640*480 عكس بگيريد و به ايميل ما ارسال نماييد .عزيزان روستانشين هم ميتوانند عكسهاي نقاط ديدنيشان را با توضيحات مكفي برايمان ارسال كنند تا در معرض نمايش قرار دهيم در ضمن از آنجاییکه اکثرهموطنان جغتای را به بصورت جغ تای تلفظ میکنند مجبور به نو آوری شدیم و جغتای را بصورت جغه تای داخل پرانتز نوشتیم تا تلفظ جغتای تسهیل شود .در ضمن برای راحتی دسترسی شما دامنه joghatay1414.ir را خریداری و بوبلاگ متصل کرده ایم تا براحتی بتوانید وبلاگ را پیدا کنید درضمن راجع به 1414 در پسوند وبسایت بگویم که جغتای بحساب ابجد میشود 1414 لذا ابتدا با جغتای آوردیم تا زمانیکه وبسایت مستقلی فراهم ساختیم و تنها از www.1414.ir استفاده کردیم برای بینندگان فلسفه آن واضح و مبرهن باشد ! در ضمن چون بحلوا هم نمک میزنند تصمیم گرفتیم گاها مشکلات را هم نشان دهیم تا گره گشایی پیدا شود و بار مردم را سبک سازد و هم بعضی ها فکر .... نکنند -درضمن جدول اوقات شرعي را كه پايين ملاحظه ميفرماييد با كليك بر روي ان مي توانيد به اوقات شرعي تمام روستاهاي تابعه شهرستان جغتاي دسترسي پيدا كنيد
پيوندها

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان سیمای جغتای و آدرس www.joghatay1414.ir> لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نويسندگان


<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 7269
بازدید دیروز : 4521
بازدید هفته : 7269
بازدید ماه : 28824
بازدید کل : 143346
تعداد مطالب : 745
تعداد نظرات : 70
تعداد آنلاین : 1

تالار گفتگوی اندیشوران و دلدادگان جغتای

سیمای جغتای

نمايندگي مجاز فروش و خدمات پس از فروش سايپا