سیمای جغتای {جُغَه تای. یعنی تیرانداز} www.joghatay1414.ir سیمای جغتای {جُغَه تای. یعنی تیرانداز} www.joghatay1414.ir

سیمای جغتای {جُغَه تای. یعنی تیرانداز} www.joghatay1414.ir

معرفی تصویری طبیعت وشهر جغتای. هرکه را مهر وطن در دل نباشد کافر است معنی حب الوطن فرموده پیغمبراست !

 

 

تصاویری از امام زاده سیدمحمد جغتای ابان 92

بسم الله

این امام زاده در ارتفاعات جنوبی شهر جغتای در گوشه ای از دژ نظامی باستانی قارلی قلعه*(قلعه قارزی) قرار گرفته است .

*-با مداقه ای که بنده درباره اسم این دژقدیمی انجام دادم به این نتیجه رسیدم که واژه قارزی تحریف شده قارلی (برفی) قلعه میباشد بدین خاطر که تاریخ نگاران فارسی زبان یا مترجمین فارسی زبان بخاطر اشتباه فردی یا بدخطی متون تاریخی ترکی این کلمه را قارزی پنداشته اند و نام قلعه را قارزی ترجمه یا ثبت  کرده اند در حالیکه قارلی بوده است .چرا ؟ بچند احتمال : زیرا اولین نقطه مسکونی منطقه بوده که شاهد بارش برف بوده یا بدین خاطر که در سایه دیوار بلند قلعه تا مدت مدیدی بعد از بهار برف باقی می مانده یا اینکه در قسمتی از قلعه انباری بوده که برفها را ذخیره میکردند تا هم آب شرب قلعه را تامین کند  و هم یخاب برای استفاده در تابستان داشته باشند لذا بدین دلایل در طول زمانه به قارلی قلعه یعنی دژبرفدار یا برفی شهره گشته است . .نکته دیگر آنکه درزبان  ترکی ابتدا صفت میاید وانگه اسم (ابتدا مضاف الیه سپس مضاف برخلاف فارسی که ابتدا مضاف میاید و انگاه مضاف الیه )یعنی وقتی میگوییم قلعه قارزی از نظر دستوری زبان ترکی غلط است باید بگوییم قارزی قلعه !بنابراین ترکیب قلعه قارزی براساس دستور زبان فارسی ساخته شده که نشان میدهد این ترکیب توسط فارس زبانان رایج شده است نه ترک زبان !لذا باحتمال فراوان اصل ترکیب در گویش ترکی قارلی قلعه بوده است کما اینکه کسی نمیداند واژه قارزی در ترکی چه معنایی دارد شاید یک زمانی داشته ولی همکنون مهجور شده است .والله اعلمنظرات شما عزیزان:

اکبر رحیم جغتائی
ساعت12:34---21 آبان 1392
سلام دوست عزیز : با عرض تسلیت ایام محرم به استحضار می رساند :

بطور کلی نامگذاری ها در گذشته بر چند نوع صورت می گرفته است. یک نوع ان توسط عوام ( مردم) بوده که اماکنی را به خاطر یک صفت خاص و یا ویژگی منحصر به فردش و . . . نامگذاری می نمودند مثلا در محدوده جغتای مانند – علقه بند – گودان – تیت له دره – دولن – قارانقه دره و . . . که این نوع نامگذاری برای افراد و اشخاص هم معمول بوده است و برای بعضی اسم مستعاری می گذارند و نوع دیگر نامگذاری توسط سلاطین و حاکمان و علما و . . . انجام می شده مانند شهرها و ابادی هائی که توسط آنها درست می شده واسامی انواع مدارس – حسینیه ها – باغها و . . . از این قبیلند .و طرق دیگی هم وجود دارد که مجال ان در این جا نیست .

نکته آخر اینکه اگر من و شما هم بودیم قلعه نظامی مستحکمی را با دلایلی که اورده بودید قارلی قلعه نامگذاری نمی کردیم .

ناگفته نماند که بنده هنوز در تشابه نام روستای قارزی( جوین) و قارزی( جغتای) به جائی نرسیده ام و اساسا روستائی بنام قارزی در محل باغات جغتای برای بنده اثبات نشده و در اسم جغتای بعنوان نام رسمی این منطقه مسکونی پافشاری می کنم و دلایلی دارم که استدلالهائی مانند جغ آتی و غیره را رد می کند .کوتاه سخن اینکه جغ در فرهنگ معین (در پهلوی باستانی چوبی است سیاه رنگ شبیه آبنوس ) و واژه( اتی) کلمه ترکی است حالا چه کسی واژه پهلوی باستانی را با واژه ترکی ترکیب نموده و ان را( جغ اتی) و نهایتا (جغتای) کرده و با این معنی که چوبها و الوارهای گان قیمت ابنوس را از بالای قلعه قارزی !! پرت می کردند خدا می داند . باشد تا در موعد خودش موضوع فوق بررسی شود .


پاسخ:علیکم السلام و رحمه الله وبرکاته خداوند نیز عزاداری تمام محبان را بپذیرد دوست ارجمندم همانطور که خود حضرتعالی اشاره کرده اید این نام با این فرضی که بنده پنداشته ام بنظر میاید از سوی عوام پس از ایجاد این دژ نظامی به آن داده شده است نه توسط بنیانگزارآن - من هم نگفته ام موسسان این قلعه نه روستا چون روستا بنابرتعاریف .محلی است که در آن کشاورزی صورت میگیرد ولی این محل یک پادگان نظامی بوده و روستا اطلاق نمیگردد لازم بذکر است روستای قارزی که الحال در جوین است و لنگه دیگرش درشهرستان خوشاب گرچه در ظاهر ممکن است الان مربوط به هم نباشند ولی در ازمنه قدیم که کوچ نشینی باب بوده ممکن است این چند نقطه مورد استفاده یک ایل خاص بوده یا مانند جبله نو و شهرک زمندیان براثر انشعاب حاصل شده باشد چنانکه در چند قرن بعد محققی مانند جناب عالی سخت منکر رابطه بین جبله کوهستانی با جبله نو دشت نشین باشد! ثانیا اگر به نام محلی این روستا هاتاملی بفرمایید می بینید کلمه کرجی است که ممکن است ابتدا گرجی بوده که نشانگر اهلیت گرجستانی این ایل بوده که بمرور زمان به گرزی تغییر آوا داده و سپس توسط اعراب قرزی شده و سپس توسط دری نویسان قارزی خوانده و ضبط شده است کما اینکه هذا را عرب چنین نویسد و فارس چنین خواند هاذا ! و کم سوادان فارسی آن را هاذا مینویسند!!! -و اما راجع به کلمه جغ آتی ملاحظه فرمایید همانانی که واژه تلفن همراه را ساختند ممکن است اجدادشان کلمه جغ اتی را ساخته باشند ! باشدکه تلفن واژه ای است فرانسوی و همراه کلمه ای است فارسی ولی میبینید چند سالی است باهم ازدواج کرده اند و تلفن همراه را بوجود آورده اند ! در ثانی در هر کلمه ای که غ و ق باشد نشان ماهیت ترک یا عرب آن واژه است و معادل غ در پهلوی حرف گ میباشد لذا واژ جغ که معادل پهلوی آن میشود یوگ علاوه بر معنی درخت آبنوس معنی یوغ میدهد که همگان میداند این هم چوبی است ستبر و محکم که ممکن است ابتدا از آبنوس ساخته شده ولی چون به فرهنگهای دیگر راه یافته از درخت دیگری ساخته شده ولی باز هم به نام ورژن اولیه جغ خوانده میشده کما اینکه وقتی در ایران خودمان اولین بار مایع ظرفشویی با نام ریکا(جوان خوشکل واژ گیلکی است ) معرفی شد یا پودر لباسشویی با نام برف معرفی شد بعدا از سوی عوام به هر پودر و هر مایع ظرفشویی ریکا,برف ,و تاید میگفتند یا اسپری حشره کش را پیف پاف مینامند حال باشد که اول چی بود بعدا چی شد! ختم کلام اینکه تمام این مطالب فرضیه است و جز توسط خدا یا اوتاد قابل تاییدو اثبات نیست!!!


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


 
آقا گل !

باعرض خوشامد به شما عزيزان این وبلاگ بنا بران دارد که تصویری مثبت و منطقی و از شهر وطبيعت جغتای برای مشتاقان و خاطرخواهان ارائه نماید براي ارسال نظرات و درخواستهاي خود با ايميل sijoghatay@chmail.ir در ارتباط باشيد اگر عكسي از قديم نديمها داريد با گوشي با رزولوشن 640*480 عكس بگيريد و به ايميل ما ارسال نماييد .عزيزان روستانشين هم ميتوانند عكسهاي نقاط ديدنيشان را با توضيحات مكفي برايمان ارسال كنند تا در معرض نمايش قرار دهيم در ضمن از آنجاییکه اکثرهموطنان جغتای را به بصورت جغ تای تلفظ میکنند مجبور به نو آوری شدیم و جغتای را بصورت جغه تای داخل پرانتز نوشتیم تا تلفظ جغتای تسهیل شود .در ضمن برای راحتی دسترسی شما دامنه joghatay1414.ir را خریداری و بوبلاگ متصل کرده ایم تا براحتی بتوانید وبلاگ را پیدا کنید درضمن راجع به 1414 در پسوند وبسایت بگویم که جغتای بحساب ابجد میشود 1414 لذا ابتدا با جغتای آوردیم تا زمانیکه وبسایت مستقلی فراهم ساختیم و تنها از www.1414.ir استفاده کردیم برای بینندگان فلسفه آن واضح و مبرهن باشد ! در ضمن چون بحلوا هم نمک میزنند تصمیم گرفتیم گاها مشکلات را هم نشان دهیم تا گره گشایی پیدا شود و بار مردم را سبک سازد و هم بعضی ها فکر .... نکنند -درضمن جدول اوقات شرعي را كه پايين ملاحظه ميفرماييد با كليك بر روي ان مي توانيد به اوقات شرعي تمام روستاهاي تابعه شهرستان جغتاي دسترسي پيدا كنيد
sijoghatay@chmail.ir

 

لینکها

نمدکده خاتون

پایگاه خبری پیام جغتای

هواشناسی جغتای انلاین

شرکت آسان تراشه آرمان جغتای

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری جغتای

شورای اسلامی جغتای

تامین اجتماعی (شعبه اقماری جغتای)

نمایندگی کانون قلمچی جغتای

پایگاه خبری جغتای سلام

پایگاه خبری آوای جغتای

طرح کناف

کابینت اشپزخانه

نمای ایرانی

بانک اطلاعات ساختمانی

حمل و ترخیص خرده بار از چین

حمل و ترخیص چین

جلو پنجره اسپرت

 

مطالب قبلی

» نقشه تفصیلی جغتای تا افق 1404
» امار بارش شهرستانهای خراسان رضوی در سال زراعی 97-98 .از تاریخ 97/7/1 تا 98/1/25ایستگاههای سینوپتیک
» شهادت امام موسی کاظم تسلیت باد
» گشتی درجغتای
» تلگرام مایه امتحان و فتنه الهی ! برای ارتش بیست میلیونی !!!
» یاد ایامی که در گلشن گذشت!
» تصویری از بازسازی غم انگیزترین خاطره دشت کربلا در پیاده روی اربعین 96
» با خواص سحر انگیزترین داروی ضد سرماخوردگی اشنا شوید!
» نمای پاییزی در جغتای
» خواص درمانی انار ترش و شیرین

 

ارشیو

شهريور 1398

فروردين 1398

تير 1397

ارديبهشت 1397

بهمن 1396

آذر 1396

آبان 1396

مهر 1396

شهريور 1396

خرداد 1396

ارديبهشت 1396

فروردين 1396

اسفند 1395

بهمن 1395

دی 1395

آذر 1395

آبان 1395

مهر 1395

شهريور 1395

مرداد 1395

تير 1395

خرداد 1395

ارديبهشت 1395

فروردين 1395

اسفند 1394

بهمن 1394

دی 1394

آذر 1394

آبان 1394

مهر 1394

شهريور 1394

مرداد 1394

تير 1394

خرداد 1394

ارديبهشت 1394

فروردين 1394

اسفند 1393

بهمن 1393

دی 1393

آذر 1393

آبان 1393

مهر 1393

شهريور 1393

مرداد 1393

تير 1393

خرداد 1393

ارديبهشت 1393

فروردين 1393

اسفند 1392

بهمن 1392

دی 1392

آذر 1392

آبان 1392

مهر 1392

شهريور 1392

مرداد 1392

تير 1392

خرداد 1392

ارديبهشت 1392

فروردين 1392

اسفند 1391

بهمن 1391

دی 1391

آذر 1391

آبان 1391

مهر 1391

 

نویسندکان

آقا گل !

 

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان سیمای جغتای و آدرس www.joghatay1414.ir> لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

لینک ها

پایگاه خبری پیام جغتای

هواشناسی جغتای انلاین

شرکت آسان تراشه آرمان جغتای

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری جغتای

شورای اسلامی جغتای

تامین اجتماعی (شعبه اقماری جغتای)

نمایندگی کانون قلمچی جغتای

پایگاه خبری جغتای سلام

پایگاه خبری آوای جغتای

وبلاگ نمايندگي مجاز سايپا در شهرستان جغتاي

هايپرسن نماد ارزاني وكيفيت در جغتاي

پخش آنلاین قران با صدای اساتید مختلف بهمراه ترجمه انلاین

موسسه زلزله نگاری تهران

نکات ریز رانندگی و آموزش درست رانندگی توسط آقا

نکات ریز رانندگی و آموزش درست رانندگی توسط بانو

آیا شما عاشق خمول هستید؟!

فرهنگ لغت ترکی جغتایی بفارسی

پیش بینی هوای 60روز آینده جغتای

پیش بینی هوای ده روز آینده جغتای

شهرسوخته

کربلای سوریه بروایت فیلم و عکس

مصاف باشیطان

سايت هواشناسي اكيوودر ترجمه شده به فارسي

نماي ماهواره اي جغتاي1

نماي ماهواره اي جغتاي2

نماي ماهواره اي جغتاي3

تصوير ماهواره اي جغتاي

هواشناسی جهانی accuweather

قیافه جغتای از فضا!!!

پیش بینی اب و هوای جغتای بروایت هواشناسی جهانی

عکس ماهواره ای جغتای

ردیاب ماشین

اپارتمانهای در حال اجرا

جلوپنجره اریو

اریو زوتی z300

ازدواج موقت

جلو پنجره ایکس 60

کولرگازی

خرید یخچال

 

امکانات

RSS 2.0

فال حافظ

قالب های نازترین

جوک و اس ام اس

جدید ترین سایت عکس

زیباترین سایت ایرانی

نازترین عکسهای ایرانی

بهترین سرویس وبلاگدهی

 

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 228
بازدید دیروز : 95
بازدید هفته : 3992
بازدید ماه : 42658
بازدید کل : 155496
تعداد مطالب : 737
تعداد نظرات : 70
تعداد آنلاین : 1

تالار گفتگوی اندیشوران و دلدادگان جغتای

سیمای جغتای

نمايندگي مجاز فروش و خدمات پس از فروش سايپا