سیمای جغتای {جُغَه تای. یعنی تیرانداز} www.joghatay1414.ir

معرفی تصویری طبیعت وشهر جغتای. هرکه را مهر وطن در دل نباشد کافر است معنی حب الوطن فرموده پیغمبراست !


تصاویری از امام زاده سیدمحمد جغتای ابان 92

بسم الله

این امام زاده در ارتفاعات جنوبی شهر جغتای در گوشه ای از دژ نظامی باستانی قارلی قلعه*(قلعه قارزی) قرار گرفته است .

*-با مداقه ای که بنده درباره اسم این دژقدیمی انجام دادم به این نتیجه رسیدم که واژه قارزی تحریف شده قارلی (برفی) قلعه میباشد بدین خاطر که تاریخ نگاران فارسی زبان یا مترجمین فارسی زبان بخاطر اشتباه فردی یا بدخطی متون تاریخی ترکی این کلمه را قارزی پنداشته اند و نام قلعه را قارزی ترجمه یا ثبت  کرده اند در حالیکه قارلی بوده است .چرا ؟ بچند احتمال : زیرا اولین نقطه مسکونی منطقه بوده که شاهد بارش برف بوده یا بدین خاطر که در سایه دیوار بلند قلعه تا مدت مدیدی بعد از بهار برف باقی می مانده یا اینکه در قسمتی از قلعه انباری بوده که برفها را ذخیره میکردند تا هم آب شرب قلعه را تامین کند  و هم یخاب برای استفاده در تابستان داشته باشند لذا بدین دلایل در طول زمانه به قارلی قلعه یعنی دژبرفدار یا برفی شهره گشته است . .نکته دیگر آنکه درزبان  ترکی ابتدا صفت میاید وانگه اسم (ابتدا مضاف الیه سپس مضاف برخلاف فارسی که ابتدا مضاف میاید و انگاه مضاف الیه )یعنی وقتی میگوییم قلعه قارزی از نظر دستوری زبان ترکی غلط است باید بگوییم قارزی قلعه !بنابراین ترکیب قلعه قارزی براساس دستور زبان فارسی ساخته شده که نشان میدهد این ترکیب توسط فارس زبانان رایج شده است نه ترک زبان !لذا باحتمال فراوان اصل ترکیب در گویش ترکی قارلی قلعه بوده است کما اینکه کسی نمیداند واژه قارزی در ترکی چه معنایی دارد شاید یک زمانی داشته ولی همکنون مهجور شده است .والله اعلمنظرات شما عزیزان:

اکبر رحیم جغتائی
ساعت12:34---21 آبان 1392
سلام دوست عزیز : با عرض تسلیت ایام محرم به استحضار می رساند :

بطور کلی نامگذاری ها در گذشته بر چند نوع صورت می گرفته است. یک نوع ان توسط عوام ( مردم) بوده که اماکنی را به خاطر یک صفت خاص و یا ویژگی منحصر به فردش و . . . نامگذاری می نمودند مثلا در محدوده جغتای مانند – علقه بند – گودان – تیت له دره – دولن – قارانقه دره و . . . که این نوع نامگذاری برای افراد و اشخاص هم معمول بوده است و برای بعضی اسم مستعاری می گذارند و نوع دیگر نامگذاری توسط سلاطین و حاکمان و علما و . . . انجام می شده مانند شهرها و ابادی هائی که توسط آنها درست می شده واسامی انواع مدارس – حسینیه ها – باغها و . . . از این قبیلند .و طرق دیگی هم وجود دارد که مجال ان در این جا نیست .

نکته آخر اینکه اگر من و شما هم بودیم قلعه نظامی مستحکمی را با دلایلی که اورده بودید قارلی قلعه نامگذاری نمی کردیم .

ناگفته نماند که بنده هنوز در تشابه نام روستای قارزی( جوین) و قارزی( جغتای) به جائی نرسیده ام و اساسا روستائی بنام قارزی در محل باغات جغتای برای بنده اثبات نشده و در اسم جغتای بعنوان نام رسمی این منطقه مسکونی پافشاری می کنم و دلایلی دارم که استدلالهائی مانند جغ آتی و غیره را رد می کند .کوتاه سخن اینکه جغ در فرهنگ معین (در پهلوی باستانی چوبی است سیاه رنگ شبیه آبنوس ) و واژه( اتی) کلمه ترکی است حالا چه کسی واژه پهلوی باستانی را با واژه ترکی ترکیب نموده و ان را( جغ اتی) و نهایتا (جغتای) کرده و با این معنی که چوبها و الوارهای گان قیمت ابنوس را از بالای قلعه قارزی !! پرت می کردند خدا می داند . باشد تا در موعد خودش موضوع فوق بررسی شود .


پاسخ:علیکم السلام و رحمه الله وبرکاته خداوند نیز عزاداری تمام محبان را بپذیرد دوست ارجمندم همانطور که خود حضرتعالی اشاره کرده اید این نام با این فرضی که بنده پنداشته ام بنظر میاید از سوی عوام پس از ایجاد این دژ نظامی به آن داده شده است نه توسط بنیانگزارآن - من هم نگفته ام موسسان این قلعه نه روستا چون روستا بنابرتعاریف .محلی است که در آن کشاورزی صورت میگیرد ولی این محل یک پادگان نظامی بوده و روستا اطلاق نمیگردد لازم بذکر است روستای قارزی که الحال در جوین است و لنگه دیگرش درشهرستان خوشاب گرچه در ظاهر ممکن است الان مربوط به هم نباشند ولی در ازمنه قدیم که کوچ نشینی باب بوده ممکن است این چند نقطه مورد استفاده یک ایل خاص بوده یا مانند جبله نو و شهرک زمندیان براثر انشعاب حاصل شده باشد چنانکه در چند قرن بعد محققی مانند جناب عالی سخت منکر رابطه بین جبله کوهستانی با جبله نو دشت نشین باشد! ثانیا اگر به نام محلی این روستا هاتاملی بفرمایید می بینید کلمه کرجی است که ممکن است ابتدا گرجی بوده که نشانگر اهلیت گرجستانی این ایل بوده که بمرور زمان به گرزی تغییر آوا داده و سپس توسط اعراب قرزی شده و سپس توسط دری نویسان قارزی خوانده و ضبط شده است کما اینکه هذا را عرب چنین نویسد و فارس چنین خواند هاذا ! و کم سوادان فارسی آن را هاذا مینویسند!!! -و اما راجع به کلمه جغ آتی ملاحظه فرمایید همانانی که واژه تلفن همراه را ساختند ممکن است اجدادشان کلمه جغ اتی را ساخته باشند ! باشدکه تلفن واژه ای است فرانسوی و همراه کلمه ای است فارسی ولی میبینید چند سالی است باهم ازدواج کرده اند و تلفن همراه را بوجود آورده اند ! در ثانی در هر کلمه ای که غ و ق باشد نشان ماهیت ترک یا عرب آن واژه است و معادل غ در پهلوی حرف گ میباشد لذا واژ جغ که معادل پهلوی آن میشود یوگ علاوه بر معنی درخت آبنوس معنی یوغ میدهد که همگان میداند این هم چوبی است ستبر و محکم که ممکن است ابتدا از آبنوس ساخته شده ولی چون به فرهنگهای دیگر راه یافته از درخت دیگری ساخته شده ولی باز هم به نام ورژن اولیه جغ خوانده میشده کما اینکه وقتی در ایران خودمان اولین بار مایع ظرفشویی با نام ریکا(جوان خوشکل واژ گیلکی است ) معرفی شد یا پودر لباسشویی با نام برف معرفی شد بعدا از سوی عوام به هر پودر و هر مایع ظرفشویی ریکا,برف ,و تاید میگفتند یا اسپری حشره کش را پیف پاف مینامند حال باشد که اول چی بود بعدا چی شد! ختم کلام اینکه تمام این مطالب فرضیه است و جز توسط خدا یا اوتاد قابل تاییدو اثبات نیست!!!


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

 


باعرض خوشامد به شما عزيزان این وبلاگ بنا بران دارد که تصویری مثبت و منطقی و از شهر وطبيعت جغتای برای مشتاقان و خاطرخواهان ارائه نماید براي ارسال نظرات و درخواستهاي خود با ايميل sijoghatay@chmail.ir در ارتباط باشيد اگر عكسي از قديم نديمها داريد با گوشي با رزولوشن 640*480 عكس بگيريد و به ايميل ما ارسال نماييد .عزيزان روستانشين هم ميتوانند عكسهاي نقاط ديدنيشان را با توضيحات مكفي برايمان ارسال كنند تا در معرض نمايش قرار دهيم در ضمن از آنجاییکه اکثرهموطنان جغتای را به بصورت جغ تای تلفظ میکنند مجبور به نو آوری شدیم و جغتای را بصورت جغه تای داخل پرانتز نوشتیم تا تلفظ جغتای تسهیل شود .در ضمن برای راحتی دسترسی شما دامنه joghatay1414.ir را خریداری و بوبلاگ متصل کرده ایم تا براحتی بتوانید وبلاگ را پیدا کنید درضمن راجع به 1414 در پسوند وبسایت بگویم که جغتای بحساب ابجد میشود 1414 لذا ابتدا با جغتای آوردیم تا زمانیکه وبسایت مستقلی فراهم ساختیم و تنها از www.1414.ir استفاده کردیم برای بینندگان فلسفه آن واضح و مبرهن باشد ! در ضمن چون بحلوا هم نمک میزنند تصمیم گرفتیم گاها مشکلات را هم نشان دهیم تا گره گشایی پیدا شود و بار مردم را سبک سازد و هم بعضی ها فکر .... نکنند -درضمن جدول اوقات شرعي را كه پايين ملاحظه ميفرماييد با كليك بر روي ان مي توانيد به اوقات شرعي تمام روستاهاي تابعه شهرستان جغتاي دسترسي پيدا كنيد
sijoghatay@chmail.ir

 

آقا گل !

 


تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان سیمای جغتای و آدرس www.joghatay1414.ir> لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

هواشناسی جغتای انلاین
شرکت آسان تراشه آرمان جغتای
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری جغتای
شورای اسلامی جغتای
تامین اجتماعی (شعبه اقماری جغتای)
نمایندگی کانون قلمچی جغتای
پایگاه خبری جغتای سلام
پایگاه خبری آوای جغتای
وبلاگ نمايندگي مجاز سايپا در شهرستان جغتاي
هايپرسن نماد ارزاني وكيفيت در جغتاي
پخش آنلاین قران با صدای اساتید مختلف بهمراه ترجمه انلاین
موسسه زلزله نگاری تهران
نکات ریز رانندگی و آموزش درست رانندگی توسط آقا
نکات ریز رانندگی و آموزش درست رانندگی توسط بانو
فرهنگ لغت ترکی جغتایی بفارسی
پیش بینی هوای 60روز آینده جغتای
پیش بینی هوای ده روز آینده جغتای
شهرسوخته
مصاف باشیطان
سايت هواشناسي اكيوودر ترجمه شده به فارسي
نماي ماهواره اي جغتاي1
نماي ماهواره اي جغتاي2
نماي ماهواره اي جغتاي3
تصوير ماهواره اي جغتاي
هواشناسی جهانی accuweather
قیافه جغتای از فضا!!!
پیش بینی اب و هوای جغتای بروایت هواشناسی جهانی
عکس ماهواره ای جغتای
ردیاب ماشین
اپارتمانهای در حال اجرا
جلوپنجره اریو
اریو زوتی z300
ازدواج موقت
جلو پنجره ایکس 60
درگاه واسط

 

شهريور 1399
مرداد 1399
تير 1399
خرداد 1399
فروردين 1399
اسفند 1398
بهمن 1398
دی 1398
شهريور 1398
فروردين 1398
تير 1397
ارديبهشت 1397
بهمن 1396
آذر 1396
آبان 1396
مهر 1396
شهريور 1396
خرداد 1396
ارديبهشت 1396
فروردين 1396
اسفند 1395
بهمن 1395
دی 1395
آذر 1395
آبان 1395
مهر 1395
شهريور 1395
مرداد 1395
تير 1395
خرداد 1395
ارديبهشت 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
اسفند 1391
بهمن 1391
دی 1391
آذر 1391
آبان 1391
مهر 1391

 

اجرای ۱۵ طرح با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در جغتای
برداشت انگور از تاکستان‌های جغتای
۳۶ طرح به مناسبت هفته دولت در جغتای آماده بهره‌برداری شد
فرماندار: هیچ سرمایه‌گذاری نباید در جغتای خراسان رضوی معطل بماند
توزیع غذای متبرک در جغتای .سفره غذای گرم امام رضا (ع) در جغتای پهن شد.
نوجوان تونسی که پیامبر اسلام شد!!! به همراه آلبوم عکس !
گشتی در بهار 95 جغتای
میزان دشت شهرستانهای خراسان رضوی از نزولات جوی و بارشها از ابتدای سال زراعی جاری 98-99 تا اخر فروردی
گشتی در پارک وحدت جغتای در بهار 1399
تحلیل مقایسه ای بارندگی ایستگاه های سینوپتیک استان خراسان رضوی تا 17/1/99 از ابتدای سال زراعی 98-99

 

هواشناسی جغتای انلاین
شرکت آسان تراشه آرمان جغتای
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری جغتای
شورای اسلامی جغتای
تامین اجتماعی (شعبه اقماری جغتای)
نمایندگی کانون قلمچی جغتای
پایگاه خبری جغتای سلام
پایگاه خبری آوای جغتای
وبلاگ نمايندگي مجاز سايپا در شهرستان جغتاي
هواشناسی
طرح کناف
کابینت اشپزخانه
نمای ایرانی
بانک اطلاعات ساختمانی
حمل و ترخیص خرده بار از چین
حمل و ترخیص چین
لامپ دوتریم هالوژن
جلو پنجره اسپرت
فروش اینترنتی
خرید تلویزیون ایوولی

 

RSS 2.0

فال حافظ

قالب های نازترین

جوک و اس ام اس

جدید ترین سایت عکس

زیباترین سایت ایرانی

نازترین عکسهای ایرانی

بهترین سرویس وبلاگ دهی


<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1380
بازدید دیروز : 1465
بازدید هفته : 2845
بازدید ماه : 71045
بازدید کل : 116906
تعداد مطالب : 754
تعداد نظرات : 70
تعداد آنلاین : 1

تالار گفتگوی اندیشوران و دلدادگان جغتای

سیمای جغتای

نمايندگي مجاز فروش و خدمات پس از فروش سايپا